Aktualności

rejs_lizbona_-_la_coruna_4

Rejs

12.03.2020

Popłyń z kpt. Piotrem Gamalczykiem w rejs all inclusive na trasie Lizbona - Nazare - Porto - La Coruna. Rozpoczęcie już 28 marca!!

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy lub Berlina od 452 zł

Zobacz wiecej na https://bit.ly/2TWXH2R 

Lizbona

Stolica i największe miasto Portugalii. W mieście znajdują się dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO: Klasztor Hieronimitów oraz Torre de Belém, a na przedmieściach znajduje się trzeci – Kulturowy Krajobraz Sintry. Lizbona oferuje wiele atrakcji turystycznych: zabytkowe kościoły, place, pomniki, rzeźby i parki. Nad rzeką Tag góruje  na przeszło 80 metrowym cokole monumentalny 28 metrowy pomnik Chrystusa Króla. Jego powstanie zostało zainspirowane znajdującym się w brazylijskim Rio de Janeiro sławnym posągiem Chrystusa Zbawiciela. W ramach urozmaicenia wycieczki można przejechać się zabytkowym tramwajem, a wieczór zakończyć w jednej z wielu tutejszych restauracji.

Nazare

Miejscowość składa się z trzech części: Praia (wzdłuż plaży), Sítio (dawna wieś na szczycie klifu) i Pederneira (dawna wieś na wzgórzu). Nazaré położone na wybrzeżu Atlantyku, ma długie, piaszczyste plaże. Miasto znane jest z tradycyjnych strojów noszonych przez rybaków i ich żon, które noszą tradycyjne chusty i haftowane fartuchy nałożone na siedem flanelowych spódnic w różnych kolorach. Do najważniejszych atrakcji należy spektakularny widok z Miradouro do Suberco, Fort Miguel Arcanjo, kościół Igreja Nossa Senhora da Nazaré i znajdujący się tam niezwykły posąg Maryi oraz przechadzka wzdłuż Avenida da Republica, plażowej promenady Nazaré.

Porto

Portugalskie miasto niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Najważniejszym miejscem jest stare miasto wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centrum miasta położone jest na granitowym wzgórzu Penaventosa, opadającym ku północnemu brzegowi rzeki Duero, której brzegi łączy 6 mostów. Znakiem rozpoznawczym miasta jest dwukondygnacyjny most stalowy Ponte Luís I . Można z niego podziwiać panoramę miasta, a następnie kolejką zjechać na nabrzeże rzeki. Wzdłuż bulwarów występują liczne kawiarnie, sklepiki i winiarnie. Wśród zabytków architektonicznych miasta najstarszą zachowaną budowlą jest katedra Porto. W mieście tym powstała pierwsza linia tramwajowa na Półwyspie Iberyjskim, otwarta 12 września 1895. Obecnie funkcjonują tu zaledwie 3 linie tramwajowe, w tym historycznie pierwsza, służąc głównie turystom. Na wszystkich liniach kursują zabytkowe tramwaje. Na smakoszy czekają dania oparte na rybach i owocach morza, a podobnie jak w całym kraju króluje tu bacalhau (suszony i solony dorsz). Spośród mięs najpopularniejsze są: dziczyzna, wołowina i mięso kozie, ale przede wszystkim będąc w Porto należy udać się na degustację miejscowych win.

La Coruna

La Coruna położona jest na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii i Półwyspu Iberyjskiego. Pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie pochodzą z czasów przedrzymskich. Znajduje się tutaj Wieża Herkulesa, najstarsza na świecie działająca latarnia morska, zbudowana w II wieku przez Rzymian w czasie panowanie cesarza Trajana (chociaż legenda głosi, że wybudował ją Herkules). Przebudowana w XVIII wieku. 26 czerwca 2009 została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić również zamek, plac Marii Pity z ratuszem, Kolegiatę de Santa Maria del Campo, XIII-wieczny kościół katolicki. Znajduje się tutaj również Muzeum Człowieka (Museo Domus lub Casa del Hombre) pierwsze na świecie muzeum interaktywne poświęcone w całości ludzkiemu organizmowi zaprojektowane przez Aratę Isozakiego.

Lokalne przysmaki słyną ze swojej wysokiej jakości. Znajdziemy tu ponad 80 różnych gatunków ryb i owoców morza, wyśmienite mięsa, sery i wina. Najbardziej charakterystyczna jest ośmiornica z ognia (puplo a feira), poza Galicją nazywana ośmiornicą po galicyjsku (pulpo a la gallega). Na drugim miejscu są Pimientos de Padron. Te małe zielone papryczki podawane są zwykle w najprostszej formie, smażone, prosto z patelni posypane solą kamienną. Ich jedzenie to element ruletki, większość z nich jest słodka, ale można znaleźć pojedyncze bardzo pikantne. Pimientos de Padron znane są i serwowane w restauracjach i barach w całej Hiszpanii, ale pochodzą właśnie stąd, z Galicji, dokąd przybyły wraz z meksykańskimi emigrantami.